Kada se bebi koja je na majčinom mleku uvodi adaptirano?

Kada beba napreduje ispod proseka, nema dovoljno mokrih pelena, odbija da sisa, mama u tom momentu ne može da izdoji dovoljno, beba odbija izdojeno mleko ili jer to odgovara porodičnoj dinamici koju imate.

Svakako, pre nego što uvedete adaptirano, uvek se prvo javite pedijatru, da se proveri zašto beba odbija da jede, kao i laktacijskoj savetnici. Proverite koje adaptirano mleko najviše odgovara potrebama vaše bebe.

Ista preporuka važi i ako dojena beba odbija da sisa, u redu je izdojiti mleko i nahraniti je, no uz to treba proveriti zašto odbija, jer se problem najlakše rešava ako mu znamo uzrok.

Kako davati adaptirano mleko bebi koja pije majčino mleko a da što manje ugrozimo dojenje i/ili izdajanje?

Po mogućnosti bebu dohraniti jednim od alternativnih načina, oni nose najmanje rizika da će beba prestati da sisa. Čašica, šoljica, špric i prst, Drip Drop metoda ili SNS sistem su opcije koje se najčešće koriste. Svaka od njih zahteva dozu spretnosti i vežbe, a neke i da je prethodno proveren hvat bebi. Ako vam neka od ovih metoda ne ide iz prvog puta, nemojte se obeshrabriti, 99% sam sigurna da nikome ne ide iz prve. 😄

Ako alternativne metode iz nekog razloga nisu opcija, bočica sporog protoka (protok boce varira od proizvođača, modela boce i sisača) uz tehniku tempiranog hranjenja je takođe solidno rešenje.

Koliko adaptiranog mleka dati i kada?

Eh, tu dolazimo do – ne zna se tačno. 😄

Što se univerzalnih pravila tiče, znamo koliko ne treba da dajete – bebi koja pije majčino mleko ne treba dati formulu u količini kao da pije samo nju. Pratite uputstvo za pravilnu pripremu formule sa ambalaže i ništa više. Količine koje su navedene tamo kao preporučene nisu objektivne za većinu beba. Svaka beba je individua i kao takvoj joj i pristupamo.

Kada uvodimo adaptirano mleko, uvodimo ga nakon dnevnih podoja/izdajanja, u minimalnoj količini, tek da dopuni obrok. Na taj način se osiguravamo da će beba očuvati svoj prirodni ritam hranjenja te da dodavanjem adaptiranog mleka nećemo smanjiti ili prorediti broj podoja/izdajanja i time posledično smanjiti sebi količinu mleka.

Kako onda znati da li dobro doziramo adaptirano mleko?

Isto kao što znamo da li isključivo dojena beba unosi dovoljno, dnevni unos pratimo preko mokrih pelena, dok preko nedeljnog napretka (vaganja) pratimo da slučajno ne prehranjujemo bebu.

To u praksi znači da ćemo kada uvodimo ad, pre uvođenja bebu premeriti da imamo početnu težinu, da ćemo joj dati za početak minimalnu dozu mleka nakon majčinog a to je 30ml prethodno prokuvane i prohlađene vode pomešane sa jednom ravnom mericom praha što će biti 35ml mleka, nekoliko puta u toku dana, po potrebi kada primetimo da je beba objektivno gladna te da ćemo je sedam dana nakon prvog vaganja premeriti ponovo, da vidimo kakav je nedeljni napredak.

Da li majčino i adaptirano mleko sme da se meša u jednoj bočici?

Ukratko – da. 😊 Ukoliko imate ready to feed formulu, sipate jedno pa drugo mleko u bočicu. Ukoliko mešate adaptirano mleko u prahu, potrebno je prvo da ga pripremite sa vodom, prema uputstvu, te pripremljeno adaptirano mešate sa izdojenim.

Negativne strane ove kombinacije su to što tako pomešana mleka, tretirate kao ovo što je lakše kvarljivo, odnosno kao adaptirano, te je ukoliko beba ne dovrši bočicu (a nikada ne trebamo terati bebu da je dovrši ako daje znake da je završila obrok) ostatke bacamo odmah. Neke organizacije poput CDC-a savetuju da može da se baca sat vremena nakon početka obroka, no najbezbednije je da bacite nakon završetka obroka.

Da li treba bebi sa uvođenjem adaptiranog mleka nuditi vodu?

Ne. Ni bebama koje su isključivo na adaptiranom više ne nudimo vodu jer smo tehnologijom proizvodnje došli do stepena adaptiranosti formule da nema potrebe. Voda se uvodi kada i kruta hrana.

Koliko često treba beba koja kombinuje majčino i adaptirano mleko da kaki?

Najviše zavisi od udela adaptiranog mleka u prehrani, ako je beba dominantno na majčinom, tolerišemo duže, ako je dominantno na adaptiranom tolerišemo kraće. Prosek je oko 3 do 5 dana ukoliko beba nema drugih tegoba.

Kako se i koliko adaptiranog mleka dodaje u toku razvojnog skoka?

Razvojne skokove kod beba koje kombinuju majčino mleko i adaptirano tretiramo isto kao da adaptiranog nema tu, ukoliko želimo da naše telo nastavi da prati potrebe bebe. To znači da ćemo povećati broj podoja/izdajanja dok ćemo ukupnu mililitražu adaptiranog mleka ostaviti istu, i i dalje ga nuditi po potrebi u slučaju objektivne gladi.

➡️ Ovo su bila neka od najčešćih pitanja koja imaju roditelji/staratelji, kao i preporuke koje dajemo da bi dojenje/izdajanje što duže ostalo primarno pored adaptiranog mleka koje ćemo davati kao dopunu obroku.

💡 Naravno da nisu potrebe i uslovi života i želje svake porodice isti, zato se preporuke pišu univerzalno, a ukoliko imate potrebe da se hranjenje bebe prilagodi vama i vašim mogućnostima, javite se laktacijskoj savetnici radi izdrade individualnog plana koji će vam pomoći da ostvarite svoje ciljeve. 😊

Svako uvođenje adaptiranog mleka bebi iziskuje plan uvođenja, praćenje, usmeravanje kao i po potrebi plan skidanja u zavisnosti od želje roditelja kao i od mogućnosti.

Nemate plan? Pišite, napravićemo ga zajedno. 😊💜