Hajmo malo danas da pričamo o mitovima koji otežavaju dojenje.
Meni lično prvi na listi koji mi bode oko, jer otežava blagovremenu uspostavu produkcije je – čekam da mi krene mleko ili nije mi mleko stiglo.
Iz nekog nepoznatog razloga se taj izraz pretvorio u jednu veliku zabludu jer mleko nije paket da ga donese poštar, mleko proizvodi naše telo, ono je produkt našeg tela sveže napravljena prema potrebama naše bebe.
Produkcija kolostruma koji je takođe mleko samo gusto koncentrovano da bi u bebin mali želudac uspeli da spakujemo (igra reči namenski prisutna
) što više nutrijenata, kreće sredinom trudnoće te on tehnički čeka bebu.
Potom odvajanjem posteljice od materice kreće produkcija laktacijskih hormona i trebaće im 48 do 72 sata da dostignu vrhunac te će tada krenuti zrelo mleko da se meša sa kolostrumom što zovemo prelazno mleko.
Ako date svojim dojkama malo poverenja u paketu sa malo stimulacije u vidu prvog podoja ili ručnog izdajanja odmah po porođaju – idealno u prvom satu, optimalno u prva tri sata imaćete veću proizvodnju mleka u narednim nedeljama i time ćete laganije proći kroz razvojne skokove.
Naravno da nema svaka od nas prilike za rani kontakt sa bebom, nekad su to uslovi porodilišta koji nas koče, nekad se život i druge komplikacije dese, no pripremom pre porođaja na eventualne teškoće, određivanjem prioriteta, možete organizovati da imate pomoć ako vam bude potrebna u uspostavljanju dojenja.
Želite da dojite? Javite se na pripremu pred porođaj, poslednje tromesečje je idealan period za kratke sastanke na kojima ćemo preći sve opcije koje imate i osigurati vam lakši početak.
Da razradimo plan A i plan B (a nekad nam treba i C).
Preko porodične anamneze možemo da naslutimo koje teškoće možete da imate na početku sa dojenjem, da se na njih pripremimo i da ih ili preveniramo ili prevaziđemo zajedno. Čak i male količine vašeg mleka imaju puno benefita za bebu. Pravilna upotreba pomagala za dojenje (silikonskih bradavica, bočica i adaptiranog mleka) takođe je značajna za bebin razvoj.