Ko o čemu, roditelji o probavi i stolici bebe, zna se šta su prioriteti. 😄

Za početak, da pređemo šta bi nam bili simptomi konstipacije:

🤎 Odsustvo stolice duže od 5 dana (za bebe koje piju samo majčino je to preko 7 do 10 dana, za bebe koje piju samo adaptirano je to preko 3 dana, za bebe koje kombinuju uzimamo prosek u zavisnosti od toga da li su dominantno na majčinom ili adaptiranom mleku).

🤎 Konstantno naprezanje i napinjanje uz plač (samo napinjanje ako beba ne plače i ne pravi joj problem nije simptom, takođe napinjanje je normalno u prvih par meseci jer bebe još uvek uče kako da koriste i kako da koordinišu svoje mišiće, a trbušni mišići i mišići sfinktera tu spadaju isto).

🤎 Stolica koja je suva i u kuglicama.

🤎 Otežano pražnjenje (kada se dugo napinju da bi prvo izbacili jednu ili više kuglica stolice).

* Redovna stolica je svakodnevna stolica.

Koji su mogući uzroci konstipacije:

➡️ Nepravilna priprema adaptiranog mleka je među glavnima, nekad će to biti merice praha koje nisu poravnate, nekad će to biti greška na mernoj skali boce koja meri manje vode nego što treba, nekad će to biti voda koja nije kuvana. Trk na post Kako se pravilno priprema adaptirano mleko za više informacija.

➡️ Previsok unos adaptiranog – nekim bebama će se odraziti tako što će bljuckati, a nekim bebama će usporiti probavu višak mleka. Praćenjem napretka i da li prelazi gornju granicu možemo videti da li beba unosi više nego što joj objektivno treba, a na postu Beba pije mnogo možete videti kako da poštelujete hranjenje tako da beba sama reguliše unos.

➡️ Pretopljavanje bebe uzrokuje znojenje, organizam bebe koja se znoji više nego prosečno će zalihe vode povući iz stolice koja se nalazi u crevima. Probajte da je raskomotite.

➡️ Mali sisač na boci – beba će se naprezati dok pije mleko, obrok će trajati produženo, preko pola sata, te će se znojiti. Post na temu kada je vreme za veći sisač može da pomogne tu.

➡️ Plitak hvat/skraćen frenulum – bebi je otežano sisanje na dojci i/ili na boci, te će se naprezati. Post Plitak hvat i kako ga prepoznati će vam reći da li je do toga, a ako sumnjate da jeste, pišite da zakažemo termin.

➡️ Suplementi gvožđa mogu da stegnu stolicu. U tom slučaju pričajte sa pedijatrom.

➡️ Snižen ili povišen tonus tela može da uzrokuje oskudniju motoričku aktivnost a manjak kretanja znači sporiju probavu i duže zadržavanje stolice u crevima kao i otežano pražnjenje. Post o BabyHandlingu može da pomogne. Ako imate svog fizioterapeuta posavetujte se sa njim šta je optimalno za vašu bebu.

➡️ Veći unos probiotika. Iako generalno podstiču probavu, nekim bebama previsok unos probitoka i kroz majčino mleko i kroz formulu može da je zatvori.

➡️ Alergen u mleku može da se manifestuje kroz tvrde stolice. Na postu Da li je alergija možete videti koje druge simptome biste primetili.

Konstipacija sem što je problem, kao što ste videli gore može da bude i simptom nekog drugog problema u podlozi, te je bitno da primarno proverimo zašto se dešava i da delujemo na uzrok problema, a pored toga treba da bebi na siguran način olakšamo pražnjenje.

Kako možemo da pomognemo bebi na bezbedan način:

✅ Tako što ćemo joj češće ponuditi majčino mleko – u prvim nedeljama dok imamo kolostrum i kolostrum u prelaznom mleku, on je taj koji ima laksativni efekat, a nakon toga prvi otpust mleka je taj koji sadrži više vode.

✅ Tako što će mama piti sok ili kompot od voća koje podstiče probavu (marelice/kajsije, šljive)

✅ Tako što ćemo uvesti probiotik na bazi ulja u dogovoru sa pedijatrom, tih par kapljica ulja mogu da deluju laksativno

✅ Masiranjem stomaka podstičemo probavu i kretanje stolice kroz creva

✅ Vežbicama za kukove dok beba leži na leđima

✅ Vežbicama dok nam je beba stomakom na podlaktici i dlanu tako što ćemo joj blago rotirati karlicu

✅ Postavljanjem bebe u položaj za stimulaciju probave kada je čujemo da se napinje

Primetili ste sigurno da gore nisam navela neke opcije za koje ste mislili da pomažu, ali su proglašene za nebezbedne za bebu, te ih nemojte izvoditi sami na svoju ruku kod kuće:

❎ Čaj za bebu – nije preporučen u uzrastu dok beba pije samo mleko tj pre uvođenja krute hrane, a čaj od komorača ne pre 4 godine starosti (preporuke su Evropskog udruženja gastroenterologa, alergologa i hepatologa)

❎ Šećer – nije preporučen za unos u celoj prvoj godini života, takođe možete pročitati zašto u gore pomenutim preporukama

❎ Toplomer za manuelnu stimulaciju probave – postoji opasnost perforacije debelog creva ako se beba ili mi trgnemo

❎ Nasumična promena adaptiranog mleka – pošto svaka promena sa sobom nosi 14 dana adaptacije probave, može da uzrokuje dodatne stomačne tegobe (među kojima je i proliv, radi čega masa roditelja misli da je druga formula pomogla), no ako je uzrok zatvora alergen u mleku treba u dogovoru sa stručnim licem svakako promeniti formulu, ali prema potrebama bebe.

Takođe, iako je vašoj bebi možda pomoglo nešto od ovih nepreporučenih saveta, iako sam i sama koristila neke od njih sa prvim klincem kad nisam znala drugačije 🙈 zaista ne osuđujem roditelje koji su iz očaja i sami pokušali nešto od toga, pazite šta savetujete iz iskustva drugim roditeljima jer su navedene prakse opasne po zdravlje bebe, iako našim bebama nije bilo ništa ne znači da nečijoj neće naškoditi.

U slučaju da beba ima stomačne tegobe, primećujete da se muči, niste sigurni šta je u podlozi problema, primarno se javite pedijatru, a potom i savetnici za dojenje na pregled.

⭐ Stranica je informativnog karaktera te nije zamena za pregled savetnice za dojenje niti medicinski savet.